Päivitetty 23.12.2009

Ympäristöministerö vastasi ympäripyöreitä. Yhdistys tietää karvaasti, että OAS ”täydentyy” ja sitä ”pidetään ajan tasalla” kaavoitusprosessin edetessä. Niin on tehty tähänkin saakka. Elokuisen 2008 OAS:n mukaan piti vaikutusten arviointi -työryhmään kuuluman myös osallisten kuten yhdistyksen asiantuntemusta. Mutta kun se ei kuntayhtymän pirtaan millään käynyt, tämä meni toukokuussa 2009 muuttamaan OAS:a siten, ettei yhdistyksen asiantuntemusta enää tarvittukaan. Katsookohan ympäristöministeriö, että kunhan vaan taas mulkataan OAS jälkikäteen tapahtuneisiin tapahtumiin yhteensopivaksi, ei menettelyiden tarvinnutkaan olla OAS:n mukaisia?

PDF

Vieksi.fi -artikkelissa 30.9.2009 Takaisin lähtöruutuun oli juttua lähtöruutuun palaamisesta. Esitettiin neuvottelua vaihekaavan osallistumis- ja arviointisuunnitelman (OAS) riittävyydestä. Kainuun ympäristökeskus siirsi asian odotetusti ympäristöministeriölle ratkaistavaksi. Sen mielestä yhdistys olisi tulkinnut MRL:a virheellisesti. Kun yhdistys on edelleen toista mieltä, on vaadittu uutta harkintaa.

Aiheesta aiemmin:
30.9.2009 Takaisin lähtöruutuun