Sunnuntaina 5. kesäkuuta 2016 oli Vesantalo avoinna lapsille perheineen, kun Ylä-Vieksin kyläyhdistys järjesti perhepäivän yhteistyössä Kuhmon 4H-yhdistyksen kanssa. Puuhanaisena oli Heli Tanskanen kyläyhdistyksestä ja 4H-yhdistyksen puolesta järjestelyihin osallistuivat toiminnanohjaaja Katriina Sorjonen sekä kerho-ohjaaja Laura Pikkarainen. Vesantalon isoon saliin mahtuivat 4H-yhdistyksen järjestämät, lapsille sovelletut pelit kuten frisbeegolf, pallo kassiin -tarkkuusheitto, kroketti ja pujottelupeli. Olipa vielä pingistä ja naruhyppelyäkin. Pöytien ääressä lapsille oli kivimaalausta, tiikerikissa-kasvomaalausta ja vesivärimaalausta. Ulkona odotti lettupannu ja grillissä sai paistaa makkaraa, buffetista sai munkkeja ja pillimehua.

Heli kertoo, että perhepäivä onnistui mainiosti: ”Odotin noin 30 henkeä ja näin kävi. Lapsia oli 13 ja vauhtia riitti. Toki enemmänkin olisi mahtunut, mutta hyvä aloitus. Lapset tykkäsi ja taisipa tykätä aikuisetkin.” Idea perhepäivään tuli vieksiläisten pienten lasten vanhemmilta; alueella asuu lapsiperheitä, mutta enimmäkseen perheet kohtaavat vasta, kun lapset menevät kouluun. Haluttiin, että perheiden lapset ja aikuiset tapaavat toisiaan jo ennen kouluunmenoa, kertoo Mari Heikura. Ja totta kai perhepäivä on tarkoitettu myös kouluikäisille lapsille. Perhepäivästä tiedotettiin mm. Facebookissa osoitteessa Ylä-Vieksin kyläyhdistys ry / Vesantalo, kannattaa seurata tuleviakin tapahtuma.

”Äiti järjestetään taas huomenna tämmönen, oli niiin kivaa!!”

 

PP2_w1280

PP3_w1280

PowerPoint-esitys

PP5_w1280